На сьогодні в засобах масової інформації розгорнуто широке обговорення Концепції подальшого проведення пенсійної реформи в Україні. Пенсійна реформа передбачає: оптимізацію солідарної пенсійної системи, запровадження другого накопичувального рівня пенсійної системи та подальший розвиток недержавного пенсійного забезпечення.
Про реформування солідарної системи пенсійного забезпечення говорилося і говориться дуже багато. Аналіз стану цієї системи показує деякі перекоси в пенсійному забезпеченні та відірваність від життя. Тому перед державою стоїть питання оптимізації та збалансування даної пенсійної системи.
Введення другого накопичувального рівня пенсійної системи передбачає для наших громадян акумулювати страхові кошти на власному рахунку, що відкриється в накопичувальному фонді.
Інвестовані в економіку, ці кошти принесуть прибуток, який, як і самі страхові внески, будуть власністю громадянина. Після досягнення пенсійного віку людина отримує з накопичувального фонду додаткову до солідарної пенсійну виплату.
Участь в накопичувальній пенсійній системі дозволить громадянам суттєво поліпшити своє матеріальне становище в старості. На сьогодні пенсія заміщає заробітну плату на 45 % , а за 5-7 років за допомогою накопичувального рівня цей коефіцієнт можна підвищити до 65-75 % (разом з виплатою із солідарної пенсійної системи). Мова ідеться про додаткові кошти, які завжди краще мати, аніж втратити. Звісно, ті, що почнуть сплачувати страхові внески в Накопичувальний фонд у 25 років, мають більше шансів, як 50-річні.
Особлива роль у проведенні пенсійної реформи надається і недержавному пенсійному забезпеченні громадян. Розбудова недержавного пенсійного забезпечення розпочалась з 2004 року. Є вже деякі напрацювання в цьому напрямі роботи. Учасниками недержавного пенсійного забезпечення можуть бути як особи, так і роботодавці, які серед пільг, що розміщено в соціальному пакеті підприємства, можуть надати своїм працівникам додаткове пенсійне забезпечення. Недержавне пенсійне забезпечення не залежить від трудового стажу учасника і не позбавляє його права на отримання державної пенсії. Розмір недержавної пенсії залежатиме від розмірів пенсійних внесків та періоду їх накопичення.
З моменту надходження пенсійних внесків на індивідуальний рахунок учасника недержавного пенсійного забезпечення вони є виключно його власністю. Учасник недержавного пенсійного забезпечення має право отримувати недержавну пенсію на 10 років раніше, ніж державну. Чоловіки з 50 років, а жінки - з 45 років. Пенсійні накопичення можуть успадковуватися як на етапі накопичення, так і на етапі пенсійних виплат. Учасник недержавного пенсійного забезпечення має можливість гарантовано отримувати свої пенсійні накопичення, оскільки недержавні пенсійні фонди, страхові компанії не можуть бути визнані банкрутами.
Крім цього учасник недержавного пенсійного забезпечення може перевести свої накопичені кошти разом з інвестиційним доходом із одного недержавного пенсійного фонду до іншого, або ж із однієї страхової компанії до іншої і навпаки - із недержавного пенсійного фонду до іншої страхової компанії. Серед переваг участі в недержавному пенсійному забезпеченні є пільгове оподаткування пенсійних виплат.
Отже, всім нам необхідно усвідомити, що забезпечення в старості залежить лише від нас самих. Пасивне ставлення до участі як в накопичувальній пенсійній системі, що має ввестися, так і недержавному пенсійному забезпеченні призведе в майбутньому до недостатнього матеріального забезпечення в старості. Вирішувати нам.
Начальник управління праці та
соціального захисту населення міськвиконкому
С.Я.Коваленко