cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

Офіційна сторінка міста Нетішин
Про містоПідприємства та бізнесПропозиції для інвесторівГуманітарна сфераСервіс та відпочинокМіська влада
 
 
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

18-11-2008

Славутчина на початку 30-х: епізоди болю

Епізод третій: «В деяких селах та колгоспах району (Довжки, М. Скнит, Кривін, Нетішин, Клепачи та інші) мається наявність випадків захворувань на грунті голодування»


            Стаття Й. Сталіна «Запаморочення від успіхів», опублікована в березні 1930 року, хоча й засудила адмінресурс у проведенні колективізації, проте назовсім загальну лінію в політиці партії аж ніяк не усунула: невдовзі процес продовжився. З певною метою.


            Державі був потрібний хліб. Багато хліба. Найпростішою «легальною» точкою доступу до нього повинні були стати колективні селянські господарства. Після того, як ситуація з колгоспами вже більш-менш окреслилася, розпочався наступний етап цієї більшовицької ідеї – хлібозаготівлі. При чому вже на початок 1932 року реальність почала набирати загрозливих обрисів. Як зазначає Р. Пиріг, «у лютому 1932 р. голова ВУЦВК Г. Петровський у листі до політбюро ЦК КП(б)У, особисто С. Косіора наголошував на важкому продовольчому становищі у деяких районах Вінницької (Славутчина з 1932 р. входила до цієї області. – Т.В.), Одеської, Дніпропетровської, Київської, Харківської областей і пропонував звернутися до ЦК ВКП(б) з проханням припинити хлібозаготівлі на Україні, дозволити вільну торгівлю хлібом». Щоправда, вільна торгівля в цьому сценарії не передбачалася.


            Уповноважений ЦК КП(б)У з хлібозаготівель Борев у своєму інформаційному листі про стан хлібозаготівель у Славутському районі від 19 січня 1932 р. писав: «Я вже інформував про заходи, що вжила Славутська парторганізація для здійснення постанови П/Б, від 29/ХІІ. Після міжрайонної наради в Бердичеві, бюро РПК постановою своєю, від 12/1 засудила ганебні Грудневі темпи в найрішучий спосіб та по-більшовицькі вдарила по опортуністичним настроям в організації та по конкретним носіям зла» (Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Хмельницька область. – Док. 8). «Конкретними носіями зла» виявилися голова РВК тов. Чухрай «за припущену практику звільнення відповідальних радробітників від хлібозаготівлі, тощо» та заступник голови РВК Багінський. Останнього вилучено з партії за те, що він написав на ім’я секретаря РПК таку заяву: «Тов. Осіпов, я считаю, що до мене безобразне відношення з боку РПК. Я конечно на село поїду, але протестую, бо мені треба працювати в установі, особливо зараз. Я зараз такий лихий, що якось падає охота працювати». Відряджений після цього на село, Багінський повернувся без дозволу РПК в район, де пробув 3 дні. «В селах, де був Багінський уповноваженим розквітала з його санкції правоопортуністична практика сімулювання хлібозаготівлі» (Там само).


            Під симулюванням заготівель, певно, треба розуміти спроби хліборобів та прихильних представників влади залишити на селі хоч трохи хліба, аби не померти голодною смертю. По району знову пройшли заворушення. В доповідній записці зав. сектора інформації Вінницького обкому КП(б)У про «волинки» та терористичні акти в районах області, датованій періодом не раніше 26 квітня 1932 р., повідомляється, що в Славутському р-ні «у низці колгоспів помічається тенденція окремих колгоспників розгромити колгоспні комори (села Піддубці, Потереба), особлива тенденція помічається з боку жінок», «в с. Жукові одноосібники, що зсипали своє насіння в громадський гамазей організованим виступом намагалися розібрати насіння з гамазея під впливом куркульської агітації» (Національна книга... Док. 161).


            В інформаційному листі секретаря Славутського РПК Осіпова від 5 квітня 1932 р. у розділі VII «Про окремі випадки голодування в районі» мовиться, що в деяких селах та колгоспах району, як от: Довжки, М. Скнит, Кривин, Нетішин, Клепачі та інші були випадки виникнення захворювань на ґрунті голодування. Як пояснював посадовець, таке положення склалося внаслідок часткового розбазарювання харчів, кепського відношення до роботи окремих колгоспників та відсутності хліба на приватному ринку. Головно недоїдання вразило сім’ї з великою кількістю осіб та малою робочою силою. Зазначалося, що бюро РПК дало директиву в основу допомоги покласти організацію громадського харчування та створення дитясел при кожному колгоспі, куди також залучити дітей тих одноосібників, у яких немає харчів… Крім іншого, Ліспромхім повинен був використати для робіт підлітків з цих сімейств для роботи на підсочках у лісі з обов’язковою організацією громадського харчування та забезпечення житлом на увесь літній сезон (Державний архів Хмельницької області (далі – ДАХмО), ф.364, оп.1, спр.328, арк.57).


            Певно, на таке звідомлення невдовзі прийшов якийсь лист «згори», на котрий тов. Осіпов не забарився відповісти: «На В/відношення від 21/ІУ–ц/р. за №121 ц/р відповідаю, що нових випадків захворювань на ґрунті голодування поки що не мається. Дитясли вже організували в 28 селах, та мається їх дальнейший зріст. Громадське харчування, яке організовано в 46 селах, яке теж зростає. Села та колгоспи, де мались випадки голодування охвачено громадським харчуванням і дитяслами в першу чергу. Що торкається забезпечення р-ну потрібною кількістю харчів, то тут мається великий недохват, на підставі чого є багато отрицательних настроїв і зростає провокаційна агітація в скорому часі голоду, війни, кінця світу, тощо...» (Національна книга... Док. 183)


Практика непомірних хлібогатівель досить швидко дала про себе знати. Повідомлення управління прикордонного загону військ ДПУ секретарю Славутського парткому про гострі продовольчі затруднення населення району від 4 травня 1932 р. зазначало: «В дополнение к прежним материалам о наличии продовольственных затруднений в с.с. Манятин, Горица, частично Селичев, – сообщаем, что это положение в настоящее время имеет место и по другим населенным пунктам…». «Особенно продовольственными затруднениями охвачено с. Б. Правутин…». «На почве продзатруднений отмечаем отрицательное настроение, как со стороны колхозников, так и со стороны единоличников» (Національна книга... Док. 75).


            Кількома днями пізніше в інформаційному листі Славутського райпарткому про наслідки господарювання колгоспів, стан колгоспних ферм, заготівлі, настрої населення в розділі VIII «Настрої» окреслювалася досить таки сумна картина: в райцентрі робітники хлібом не забезпечені, хлібопекарні працювали з перебоями. Особливо поганим був стан постачання робітників. У важкому стані знаходилася низка сіл та колгоспів. Серед частини робітників, колгоспників панував «нездоровий» настрій, внаслідок чого розповсюджувалася антирадянська агітація. Серед мотивів останньої були: близькість війни з Польщею та Японією, близькість зміни влади, близькість голоду тощо. «На підставі культурної відсталості та використовуючи труднощі переводиться й релігійна агітація. Наприклад, в с. Мирутині під час прищеплення віспи між жінок начала розповсюджуватись агітація, що після прищеплення на руках зробиться комуністичне клеймо «5-ти конечна звезда», частина жінок піддалась цієї агітації й відмовилась від прищеплення віспи» (Національна книга... Док. 162).


            Чергове повідомлення «Про настрій» від 1 червня 1932 року відзначало, що відсутність хліба у низці сіл та колгоспів погано впливає на маси та на темпи проведення весняних робіт. У деяких колгоспах якість громадського харчування була незадовільною. На останні господарські заходи влади частина колгоспників та одноосібників «під впливом куркульської агітації» ставилася з недовір’ям. По селах велася агітація проти посівкампанії. В лісових підприємствах району спостерігався відплив робітників через відсутність планового постачання хлібом, що несло загрозу виконанню плану лісозаготівель (ДАХмО, ф.364, оп.1, спр.328, арк.99).


            Незважаючи на всі тенденції, процес хлібозаготівель змушений був іти. В копії інформаційного листа Славутського райпарткому до Вінницького обкому КП(б)У про хід хлібозаготівлі від 25 листопада 1932 р. зазначається: «…По району план хлібозаготівлі виконано на 92%… Вже закінчили хлібозаготівлю 30 сел, ганебно відстають: Манятин, Кам`янка, Клепачі, Полянь, Петереба і інші села. Відсталість цих сел пояснюється недостатністю масової роботи та слабим нажимом на куркульські елементи села. До роботи по хлібозаготівлі відносяться казенно, ходять по хатах і нагадують, без обліку наслідків цього нагадування… В селі Радошівка – 90% всіх твердоздатчиків закопали свій хліб в полях та на городах. Під їх вплив попали і середняки. Але ж уповноваженим була переведена масова робота, в наслідок чого багацько контрактантів, які виконали хлібозаготівлю стали допомагати с/р в справі хлібозаготівлі й куркульські «розкопки» було відкрито. Всього було знайдено закопаними 93 центнерів зерна. Низка шкідників віддана до суду… По всіх селах, як правило помічається приховування хліба в невеликій кількості в різних місцях: в ямах під підлогами, під столами, під ліжками, та інше. В деяких випадках хліб приховується в подвійних стінках… З метою отпору хлібозаготівлі в прикордонних селах, куркульські елементи ведуть агітацію за перехід в Польщу, якщо дуже будуть нажимати на хлібозаготівлю. Декілька випадків переходу в Польщу було… З боку деяких колгоспів ще мається політика топтання на місцях…» (Національна книга... Док. 174).


            Як відзначав П.Я. Слободянюк у своїй статті «Голодомори в Україні як засіб нищення українства», «ЦК ВКП(б) і РНК СРСР своєю постановою від 14 грудня 1932 року «Про хлібозаготовки в Україні, Північному Кавказі і Західній області» зобов’язував ЦК КП(б)У і Раднарком УРСР… повністю завершити план заготівель зернових і соняшника до кінця січня 1933р. В постанові наголошувалося на розгортанні широких репресій щодо порушників хлібозаготівель як до «контрреволюціонерів», «куркульських елементів і їх прислужників»…, до комуністів, місцевих керівників. Ставилася вимога проводити арешти, засудження до 5-10 років у концтабори, не зупинятись перед застосуванням вищої міри покарання. Всіх виключених з партії за саботаж хлібозаготівель комуністів було зобов’язано виселяти у північні області на рівні з куркулями. Одночасно вимагалось викорінювати буржуазно-націоналістичні елементи з партійних і радянських організацій…».


Було вже нелегко, та селянин певно-таки розумів, що це ще не кінець, і що далі буде.


Тарас Вихованець,


маґістр історії

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]

bolsos michael kors nike huarache baratas montblanc boligrafos nike outlet polos ralph lauren baratos oakley baratas michael kors bolsos new balance 574 new balance baratas boligrafos montblanc nike air force baratas polo ralph lauren baratos nike air force 1 nike huarache

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

TyTa