Регіональна програма заходів з перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва на 2009-2010 роки
ВСТУП
Регіональна програма заходів з перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва на 2009-2010 роки (далі - Програма) розроблена з метою організації широкомасштабної перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва, формування нової генерації молодих управлінців, здатних створити якісні ринкові засади економіки області та України в цілому, надання їм можливості набути сучасні економічні знання та практичні навички роботи в умовах ринкової економіки.
Програма здійснюється у рамках Програми заходів з перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва на 2001/2002 навчальний рік та на період до 2012 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2000 р. №1358 “Про реалізацію Указу Президента України від 03.07.2000 р. №849 “Про сприяння підготовці управлінських кадрів для сфери підприємництва”.
Підготовку проекту Програми здійснювало Головне управління економіки облдержадміністрації на підставі матеріалів, наданих галузевими управліннями обласної державної адміністрації, райдержадміністраціями, виконкомами міських (міст обласного значення) рад з урахуванням пропозицій підприємств, організацій та установ усіх форм власності, громадських організацій та об’єднань підприємців.
Програма узгоджена зі Стратегією економічного і соціального розвитку Хмельницької області на 2004-2015 роки, проектом Програми соціально-економічного та культурного розвитку Хмельницької області на 2009 рік, Регіональною програмою підтримки малого підприємництва Хмельницької області на 2009-2010 роки.
Перепідготовка управлінських кадрів для сфери підприємництва здійснюється в два рівні: перепідготовка приватних підприємців і спеціалістів вищої та середньої ланок управління підприємств та організацій за напрямками “Менеджмент” та “Економіка і підприємництво”; стажування на підприємствах країн Західної Європи.
Перепідготовка спеціалістів здійснюється на базі 9 вищих навчальних закладів – лідерів у галузі національної бізнес-освіти. Навчання фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України. Менеджери, які успішно завершують навчання, отримують дипломи про вищу економічну освіту державного зразка та мають змогу пройти стажування за кордоном.
Стажування реалізується за рахунок міжнародної технічної допомоги та направлене на покращення власного бізнесу, встановлення корисних ділових контактів, реалізацію спільних бізнес-проектів.
Основними вимогами до учасників є:
- на перепідготовку: вік до 40 років, вища освіта, досвід роботи на управлінських посадах не менше 1 року;
- на стажування за кордон: вік від 25 до 45 років, вища економічна освіта, досвід роботи на управлінських посадах більше 1 року, вільне володіння іноземною мовою.
Топ-менеджери мають змогу пройти стажування за кордоном протягом одного місяця без знання іноземної мови.
У 2008 році у Тернопільському національному економічному університеті пройшли перепідготовку та продовжують навчання у 2009 році 42 управлінці області. 3 спеціаліста рекомендовані на стажування за кордоном за програмою Уряду Федеративної Республіки Німеччина InWEnt.
Всього за період дії Програми “Українська ініціатива” перепідготовку у визначених для регіону вищих навчальних закладах України (Тернопільському національному економічному університеті, Київському національному торгово-економічному університеті, Харківському національному економічному університеті (філія у м. Кам’янець-Подільський) пройшли 153 особи, 17 учасників пройшли стажування за кордоном.
Основні завдання Програми
1. Залучення широкого загалу менеджерів до участі у Програмі.
2. Сприяння розвитку інституційної системи підготовки кваліфікованих управлінських кадрів для сфери підприємництва.
3. Стимулювання підприємницької ініціативи шляхом поширення вітчизняного та зарубіжного досвіду щодо перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва.
4. Підвищення професійного рівня управлінських кадрів, формування менеджерського складу, здатного господарювати в умовах СОТ та європейських стандартів.
Пріоритетні напрями реалізації Програми
1. Підвищення ефективності роботи аграрного сектору.
2. Нарощування виробництва конкурентоспроможної промислової продукції.
3. Розвиток малого бізнесу як елемента структурної перебудови економіки.
4. Раціональне використання природно-ресурсного та туристично-рекреаційного потенціалу.
5. Збільшення фінансових ресурсів та ефективне їх використання при наданні суспільно необхідних послуг.
В контексті окреслених пріоритетних напрямів розвитку підприємництва регіону визначені пріоритетні галузі, що тісно пов’язані з послідовним реформуванням індустріального сектору в напрямі його більшої орієнтації на задоволення потреб людей з використанням переважно місцевих мінерально-сировинних ресурсів та наявної техніко-технологічної бази виробництва, а саме:
– виробництво, збут та переробка сільськогосподарської продукції (в т.ч. вирощування нових та нетрадиційних для регіону видів продукції, відгодівля худоби, виробництво м’яса, промислове розведення риби, садівництво, бджільництво тощо);
– машинобудування, виробництво машин та устаткування;
– легка промисловість (виготовлення швейних виробів та взуття);
– деревообробна промисловість (виготовлення дерев'яних конструкцій для житлового будівництва, меблів, столярних виробів);
– виробництво будівельних матеріалів (будівельні суміші, оздоблювальні матеріали та конструкції, цегла, керамічні та бетонні вироби);
– будівництво та ремонтно-будівельні роботи;
– виробництво електричного, електронного та оптичного устаткування, приладобудування та інформаційних технологій (освоєння та розробка високотехнологічних виробів, впровадження інновацій, розробка нових програмних продуктів, впровадження енергозберігаючих технологій);
– освоєння родовищ корисних копалин та мінеральних вод (видобуток та первинна обробка корисних копалин, розлив мінеральної води);
– туристична та рекреаційна сфери (розвиток готельного бізнесу, сільського “зеленого” туризму, розробка нових туристичних маршрутів, виготовлення сувенірної продукції, відродження народних промислів);
– надання послуг населенню.
Перепідготовка управлінських кадрів підприємств пріоритетних галузей розвитку економіки області дозволить підвищити ефективність використання наявного ресурсного, виробничого і кадрового потенціалу та прискорить досягнення стратегічних пріоритетів розвитку Хмельниччини.
м. Хмельницький - 2009